Aktualizacja: 5 lutego 2023 160 dzień nauki 135 dni do wakacji dodaj do ulubionych ustaw stronę jako startową
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

przydatne linki

statystyka
licznik odwiedzin:
osoby on-line:
wpisów w księdze:
ilość fotografii:
fotografie archiwalne:

New Page 1
18 listopada 2022
Dzień Jeża w ZWP

Dzień Jeża w przedszkolu to świetna okazja, by 10 listopada uświadomić najmłodszym, jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Jest to kolejna okazja do tego, by w głowach kilkulatków zaszczepić ciekawość do poznawania otaczającego ich świata, by uczyć wrażliwości, krytycznego myślenia a także, by zaszczepić w ich małych serduszkach miłość do wszystkich zwierząt. Czemu jeż jest taki ciekawy?

  • To temat bliski dziecku – z dużym prawdopodobieństwem dziecko spotkało albo spotka jeża.
  • Jest gatunkiem objętym częściową ochroną gatunkową;
  • Jeż jest uroczy! Miło uczyć dzieci dostrzegać urok w czymś więcej niż plastikowych i grających zabawkach;
  • Ma wyjątkową budowę – jego ciało pokrywa parę tysięcy igieł (6-8 tys.)!
  • Ma wyjątkową historię! To ssak, który wędrował po ziemi już 15 milionów lat temu (niektóre niepewne źródła internetowe podają historię gatunku sięgającą 60 mln lat wstecz);
  • Ma ciekawe zdolności! Hibernuje. A to zjawisko jest ciekawe samo w sobie;
  • Doczekał się plotek na swój temat – wciąż niektórzy skłonni są twierdzić, że jeż żywi się jabłkami podczas gdy ten chętnie zjada owady, dżdżownice, małe bezkręgowce, czasem pisklęta i jaja z naziemnych gniazd;
  • To gatunek częściowo chroniony – oznacza to, że mamy obowiązek zadbać o to, by jeżom nie działa się krzywda i wspierać je w przetrwaniu.

Część krzywd jeżom wyrządzają ludzie: nieostrożnie kosząc trawniki, paląc liście, w których może hibernować jeż (!!), nie obserwując drogi, przez którą może przechodzić jeż.

W ZWP Dzień Jeża zaczęliśmy troszkę wcześniej przygotowując masę solną, z której uformowaliśmy kształt ciała jeżyka, a następnie przygotowaliśmy igły. Tak wykonane jeżyki po stwardnieniu zostały przez dzieci pomalowane na odpowiedni kolor. Obejrzeliśmy film edukacyjny, który przybliżył nam wiele ciekawostek o tych sympatycznych kolczastych kuleczkach. Nie zabrakło też kart pracy i zabaw tematycznie związanych z jeżami.

powrót 

do góry
Contents copyright © 2004 by SP Rzeplino. Wszelkie prawa zastrzeżone! Created by Arkadiusz Kowalski